Beskidy – czym przyciągają turystów?

Beskidy są malowniczym pasmem górskim w Karpatach Zachodnich. Rozciągają się od rzeki Beczwy w zachodniej części Czech i ciągną po rzekę Czeremosz we wschodniej Ukrainie. Są najmłodszym pasmem górskim w Polsce, które obejmuje 11 parków narodowych. Beskidy dzieli się na Zachodnie i Wschodnie, a oddziela ja Przełęcz Łupkowska. Beskidy Zachodnie obejmują Beskid Śląsko-Morowski, Śląski, Mały, Makowski, Wysoki, Żywiecki, Sądecki i Gorce, z kolei w części Wschodniej położone są Bieszczady, Góry Pokuckie oraz Czarnohora.

Najwyższym szczytem Beskidów jest licząca ponad 1725 m.n.p.m. Babia Góra, która jednocześnie zaliczana jest do Korony Gór Polskich.

Beskidy przyciągają turystów umiarkowanym klimatem górskim, choć im dalej na wschód, tym więcej w nich cech kontynentalnych. Taka atmosfera sprawia, że stoki do wysokości 900 do 1150 m.n.p.m. porastają lasy mieszane, a powyżej znajdziemy lasy świerkowe, kosodrzewinę i wysokogórskie łąki. Pogoda w Beskidach jest dosyć zmienna, co oznacza, że opady i silne wiatry przeplatają się ze słonecznymi i bezchmurnymi dniami.

W rejony te przyciąga nie tylko flora, ale i fauna. Beskidy zamieszkują sarny, jelenie, dziki, kuny, borsuki, wilki, rysie, żbiki i niedźwiedzie. Z kolei przestrzeń powietrzna zarezerwowana jest dla sikorek, dzięciołów, drozdów, myszołowów, puchaczy i orlików krzykliwych. W trawie żyją żmije oraz salamandry plamiste. Natomiast w zbiornikach wodnych można znaleźć liczne gatunki ryb jak karpie, karasie czy pstrągi strumieniowe.