Co zwiedzieć w Pieninach

Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat położone w południowej Polsce i północnej Słowacji. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim, z kolei od zachodu z Kotliną Orawsko-Nowatorską i Pogórzem Spisko-Gubałowskim.

Nie bez przyczyny cieszą się popularnością i sentymentem wśród miłośników Gór. Co w nich zobaczyć?

Trzy Korony są najwyższym masywem górskim w Pieninach Właściwych, posiadają pięć wierzchołków, z czego najważniejsze to Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Z platformy widokowej na Okrąglicy rozciąga się obłędny widok na przełom Dunajca, Pieniński Park Narodowy, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i odległą o 63 km Babią Górę.

Zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie to kolejne propozycje turystyczne dla osób odwiedzających Pieniny.  Pierwszy z nich zwany również Zamkiem Dunajec to średniowieczna warownia wzniesiona na początku XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Historyczne. Z kolei z Zamku w Czorsztynie, który powstał również w XIV wieku zostały dzisiaj jedynie ruiny, nie mniej jednak stanowią one atrakcję turystyczną.

Odwiedzając Pieniny koniecznie trzeba zobaczyć Przełom Dunajca, który nosi miano światowego pomnika przyrody. Płynąca w głębokim wąwozie rzeka nagle gwałtownie skręca, tworząc tym zapierający dech w piersiach widok. Podobnym miejscem na świecie jest jedynie Kanion rzeki Colorado. Taka sceneria sprawia, że spływy Przełomem Dunajca są jedną z największych atrakcji Pienin.

Noclegi w Pieninach

Malowniczy krajobraz i liczne atrakcje sprawiają, że nie brakuje chętnych rozglądających się za noclegiem w miejscowościach jak Piwniczna Zdrój, Sromowce Niżne czy Niedzica. Turyści mogą wybierać miedzy hotelami, pensjonatami, obiektami agroturystycznymi czy domkami. Te ostatnie – domki wypoczynkowe są w ostatnim czasie bardzo popularne i trudno się dziwić, bo idealnie komponują się z przyrodą i krajobrazem Pienin.